AKTUÁLNÍ PROGRAM

SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ PROBĚHNE
V NEDĚLI 15. DUBNA 2018 OD 15:00 HODIN
V LOUTKOVÉM SÁLE KULTURNÍHO DOMU P. BEZRUČE V HAVÍŘOVĚ

NE

15. 4.

15:00

POHÁDKA O PEJSKOVI
A KOČIČCE
Pohádková babička, Bruntál

PO

16. 4.

16:00

UTOPENÉ DĚJINY
Hudebně-divadelní skupina Rybníkáři, České Budějovice

ÚT

17. 4.

16:00

O PALEČKOVI
Divadýlko Mrak, Havlíčkův Brod

ST

18. 4.

16:00

VODNICKÉ VYPRÁVĚNÍ
Rybníkáři, České Budějovice

ČT

19. 4.

16:00

STRAŠFUŇÁKOVA CESTA
KOLEM SVĚTA

Divadlo Loutkový svět, Ostrava

20. 4.

16:00

PEKLO S JEŽIBABOU
Divadlo ELF, Praha

SO

21. 4.

15:00

POHÁDKA O KOBLÍŽKOVI
Pohádková babička, Bruntál

PŘEDPRODEJ

 
 
  DOMŮO FESTIVALUAKTUALITYPROGRAMARCHIVMÉDIAKE STAŽENÍ
 

O FESTIVALU


Festival MINITEATRO má v Havířově dlouholetou tradici. Jeho první ročník se konal v roce 1991 a založil jej ochotnický herec, divadelník a principál havířovského Divadla Kruh Jiří Tibitanzl, jehož divadelní snahy cílily na dětského diváka.

V prvopočátku se jednalo o přehlídku her Divadla Kruh, jež mělo divadlo na repertoáru. Postupně se festival rozrůstal o další tituly divadel z různých částí republiky. Tento trend uchovává současné vedení festivalu a jeho prvotním cílem je vzdělávat a vychovávat kvalitní původní kulturní tvorbou nejmenší posluchače.

V roce 2006, těsně před vypuknutím 15. ročníku, Jiří Tibitanzl uprostřed pilné práce náhle opustil prkna, která znamenají svět, a vznesl se do divadelního nebe. Na jeho počest od roku 2007 nese festival v názvu jméno tohoto nadšence havířovského dětského divadla.

Zuzana Vašková a Jiří Tibitanzl - Divadlo KruhZuzana Vašková a Jiří Tibitanzl (r. 2001)
JIŘÍ TIBITANZL
17. 3. 1938 - 6. 3. 2006


Narozen v Českých Budějovicích*. Zpočátku chtěl studovat gymnázium, ale v padesátých letech ho z něj tehdejší „mocipáni“ vyhodili. Uchvátilo ho ochotnické divadlo, následovala průmyslovka a první vydařenější vystoupení – Kat a blázen V+W a znovu se to nezamlouvalo a zase ho vyhodili.

Měl štěstí, že ředitel školy byl naprosto chápavý a poradil mu, ať zajede za Werichem, který měl nedaleko chalupu, a poprosí ho, jestli by to nějak
neurovnal.

Udělal to a nejenže se z nich stali přátelé, ale navíc ten vyhazov nějak zastavil. Od té doby začal s přáteli ze školy za Werichem jezdit častěji.  V prosinci roku 1989 vzniká sdružení Werichovi a Jiří Tibitanzl se stává bydelníkem shluku v Havířově, kde mu zůstal věrný.

Protože se díky režimu nemohl dostat na filmovou školu, dokončil průmyslovku a alespoň s kamarády, kteří ji studovali a neměli tak černý profil, začal natáčet krátké studijní filmy. Jeden z nich se dostal až do Francie, ze které přišlo pozvání k návštěvě od samotného Marcela Marcelu – krále pantomimy. Jenže. Když žádal o povolení jet, na ministerstvu se mu vysmáli. Kupodivu i tam se na něho usmálo štěstí. Zakládalo se zrovna vojenské estrádní divadlo a on se k němu dostal! Od umění se tak příliš nevzdálil. Sny na další uměleckou dráhu po vojně však vzaly za své celkem rychle.

Přistěhováním do Ostravy se jeho osudem stal Důl Hlubina, zpočátku zejména jeho podzemní části. V roce 1965 založil soubor „Větrník“ spolu s Jaroslavem Čejkou, který se později stal členem ND a kde zkoušel syntetickou formu představení. V té době dokonce získal Cenu města Ostravy a s ní a přímluvou jednoho ze známých ostravských mistrů dokonce získat první vlastní byt.

Při výběru se mu zamlouval Havířov, který se mu líbil a tak se brzy stěhoval právě tam. Už v té době začínal s pantomimou pro děti, ale hlavní činnost vyvíjel pořád v Ostravě ( Divadlo „Větrník“ později Ostravská pantomima) . V roce 1969 a 1970 pracoval na turné po Itálii, Rakousku a Německu. Po roce 1973 zaniká divadlo „Větrník“ a později zakládá divadélko KRUH, které cestuje po tehdejším Československu. Tehdy také začal hrát pro nejmenší publikum a pokračoval až do dnes. A právě základy pantomimy mu moc pomohly. S divadélkem KRUH těšil dětské diváky po celé republice. Účinkoval  v televizi. Literárně pracoval pro Čs. Rozhlas v Ostravě a také spolupracoval s DILIÍ.  Byl také v kontaktu s německými a polskými divadly, které měli na repertoáru pantomimu.

Během let se zúčastňoval různých festivalů a burz pro pořadatele a tak ho napadlo, že zkusí něco podobného v Havířově – burzu pro místní pořadatele. Ze záměru nakonec vzešlo a tak se zrodil festival pro děti MINITEATRO. Nultý ročník byl však jen přehlídkou her, které mělo divadlo Kruh na repertoáru a hned následující rok ( rok 1992) již na festivalu hostovala divadla pro děti z různých koutů republiky a nejen z české. Tradice se udržují dodnes.
Jiří Tibitanzl nás náhle opustil 6. března 2006. V tomtéž se konal 15. jubilejní ročník divadelního festivalu pro děti s názvem MINITEATRO a toho se, bohužel, nedožil ( jen o měsíc). Vše již měl naštěstí připraveno, takže nehrozilo nic, co by znemožnilo průběh festivalu. Navíc měl pan Tibitanzl štěstí, že má v souboru ženu, která se divadlu také upsala srdcem i duší a dělá to s obrovskou láskou - tou ženou je jeho dlouholetá kolegyně paní Zuzana Vašková, která ještě dlouho po jeho smrti festival moderovala.  
 

Zajímavosti:

- V posledních letech účinkoval ve filmu Davida Vignera – Město zeleně

- Byl členem kulturní komise města Havířova.

- držitel ocenění OSOBNOST KULTURY 2001, které mu udělilo Statutární město Havířov


Přebírání ceny Osobnost kultury města Havířova

 

   


MEDIÁLNÍ PARTNER
DIVADELNÍHO FESTIVALU

 
 

 

 

 

 

   

DESIGN: PUPPTHER (c) , poslední aktualizace 15. 3. 2016 v 16:00